crew nestaje Zanimljivosti

Da li posedujemo igre koje kupimo?

Podeli

Ubisoft se našao u centru pravnog spora nakon što je u martu 2024. godine trajno ugasio servere za igru The Crew, čime su svi igrači izgubili pristup kupljenom naslovu – čak i u singleplayer režimu. Ova situacija ponovo je otvorila važno pitanje: da li igrači zaista poseduju digitalne igre koje kupuju?

U Kaliforniji je pokrenuta kolektivna tužba protiv kompanije Ubisoft. Tužioci tvrde da su kupovinom igre ostvarili pravo na trajni pristup, dok se Ubisoft poziva na odredbe korisničkog ugovora koji navodi da se kupovinom stiče samo ograničena licenca. Time se praktično potvrđuje stav da igrači ne poseduju igru, već imaju privremeni pristup – koji može biti ukinut u bilo kom trenutku.

Slični primeri u industriji

Slučaj The Crew nije izolovan. U prethodnim godinama zabeleženi su brojni slični slučajevi:

  • Driveclub i Killzone: Shadow Fall uklonjeni su sa PlayStation Store-a, a njihovi serveri ugašeni.
  • Forza Horizon 3 povučena je iz prodaje, a online funkcionalnosti su ugašene.
  • Culling 2 uklonjen je sa Steam platforme i više nije dostupan ni onima koji su ga već kupili.
  • P.T. demo za Silent Hills obrisan je sa PlayStation naloga, čak i kod korisnika koji su ga preuzeli dok je bio aktivan.

Ove prakse ukazuju na sistemski problem u industriji: digitalne igre sve češće funkcionišu kao privremene usluge, a ne kao proizvodi u vlasništvu korisnika.

Pravni okvir i posledice

Iako većina korisničkih ugovora jasno definiše da se ne stiče pravo vlasništva nad softverom, ovaj slučaj može imati dalekosežne posledice. U fokusu je pitanje da li kompanije imaju pravo da retroaktivno ukinu pristup proizvodu koji je kupljen, čak i kada je uključen isključivo offline sadržaj.

Debata o digitalnom vlasništvu nije nova, ali pravni epilog ovog slučaja mogao bi da postavi nove standarde u načinu na koji se igre distribuiraju, štite i koriste.

Indijanka Danka ili Danica Manojlović je utrla put mnogim ženama u svetu IT-ja i gejminga u Srbiji. Jedini nosilac nagrade IT Award za najuspešniju ženu u Srbiji, finalista kampanje godine u Londonu organizacije Women in Games, autor i voditelj prve emisije o gejmingu kod nas CD BAJT, direktorka prve gejmig televizije u Srbiji i saradnik nekih od najpoznatijih kompanija na svetu. Blogerka, zaljubljenik u kulturu i majka.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *